جهت پيوستن به كانال رسمي تلگرام كيك كنيد

فرزنددار شدن دانشجویان متاهل و راهکارهای وزارت بهداشت

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: سالانه در کشور یک میلیون تا یک میلیون و 100 هزار نفر افزایش جمعیت داریم و در حال حاضر تا سال 1420 در کشور کاهش جمعیت نداریم، اما مشکل اصلی ما این است که نرخ باروری در کشور ما از 2.1 کمتر است.

دکتر محمد بیان کرد: در سرشماری که در سال 90 انجام شد، مشخص گردید ایران 75 میلیون نفر جمعیت دارد و یک ماه پیش اعلام شد که جمعیت ایران به حدود 78 میلیون نفر رسیده است. بنابراین همان طور که گفته شد، ما در حال حاضر کاهش جمعیت نداریم.
وی درباره عمده‌ترین اقدامات انجام شده در راستای سیاست‌های جدید جمعیتی و گسترش این فرهنگ در جوامع دانشگاهی گفت: برای دانشجویان یک اداره تحت عنوان "سلامت جوانان" در وزارت بهداشت، توسط معاونت بهداشتی این وزارت خانه ایجاد شده که در قالب فعالیت‌های این اداره، جوانان را با مفاهیم مد نظر در این سیاست‌ها آشنا می‌کند.
وی افزود: یکی از بندهای این سیاست ترویج و تسهیل ازدواج و نحوه‌ اثرگذاری آن بر سلامت جامعه، خانواده و فرد است.
اسلامی اضافه کرد: بند دوم به دنبال تقویت مهارت‌هایی است که زوجین برای تشکیل خانواده احتیاج دارند. زوجین باید این مهارت‌ها را بشناسند تا بتوانند زندگی را با صمیمیت بیشتر شروع کنند و اختلافاتی که بین آنها ایجاد می‌شود به سرعت رفع شده و بنیان خانواده تحکیم شود.
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در خصوص اینکه آیا تحصیل بویژه تحصیل برای خانم ها با افزایش جمعیت ارتباطی دارد یا خیر و چگونگیِ ارتباط این دو با یکدیگر اظهار کرد: اعداد و ارقام موجود در کشور نشان می‌دهد افرادی که تحصیل‌کرده‌تر هستند فرزندان کمتری دارند.
وی ادامه داد: در بررسی ها انجام شده جهت تشخیص علل فرزندآوری کمتر، در بین مواردی که آیا درس خواندن به دلیل این که آنها با علم جدیدی آشنا می‌شوند موجب این امر می‌شود یا اینکه مشکلات ایجاد شده در زمان تحصیل باعث می‌شود آنها یک سری زمان‌ها و فرصت‌ها را از دست بدهند که در نهایت هنگام فرزندآوری سن و شرایط این افراد دیگر اجازه نمی‌دهد به تعداد دلخواه فرزند داشته باشند؛ به نظر می‌رسد عامل دوم دلیل مهم‌تری است؛ چراکه زنان و مردان همه می‌خواهند تحصیلات بالاتری داشته باشند و مشکلاتی که در راه ادامه تحصیل وجود دارد باعث می‌شود فرصت‌های فرزندآوری را از دست بدهند.
اسلامی در رابطه با راهکارها عنوان کرد: باید دقیقا مطابق با این مشکلات برای دانشجویان برنامه‌ تهیه کرد؛ بدین معنی که اگر به مرخصی احتیاج دارند به آنان تعلق بگیرد یا بتوانند کلاس‌ها را بصورت غیرحضوری و تئوری بگذرانند، روزهای حضور در کلاس کمتر شود یا مدت تحصیل طولانی‌تر شود و یا اگر خواستند دو ترم مرخصی بگیرند، نگران مشروط شدن نباشند.
وی افزود: با این عوامل می‌توان به دانشجویان کمک کرد تا همزمان با تحصیل علم صاحب فرزند نیز بشوند؛ چراکه به نظر می‌رسد این عامل، عامل اصلی در از دست رفتن فرصت فرزندآوری است.
اسلامی ادامه داد: به همین دلیل مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه برای فرد شاغل و چه برای فرد دانشجو یک سری فرصت‌هایی را ایجاد کرده که اگر این فرصت‌ها و مزایا در اختیار تحصیل‌کنندگان باشد می‌توانند بچه‌دار شوند؛ همین مسائل در طرح جامع تربیت عالی خانواده در مجلس نیز وجود دارد.
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه نباید انتظار داشت که این تغییرات در یک فاصله شش ماهه یا یکساله ایجاد شود، افزود: باید همه دستگاه‌ها با هم دستورالعمل تدوین کنند تا در راستای رسیدن به هدف گام برداریم.
اسلامی درباره اینکه متاسفانه نخبه‌ترین زوج‌های ما کمترین تعداد فرزند را دارا هستند، عنوان کرد: دلیل این مساله به مشکلات و گرفتاری‌هایی بازمی‌گردد که در دوران تحصیل برای نخبگان ایجاد ‌شده و مانع فرزندآوری آنها می‌شود. اگر مشکلات زمان تحصیل را حل کنیم به نخبگان نیز کمک کرده‌ایم که به جای یک یا دو فرزند تعداد بیشتری فرزند داشته باشد.
اسلامی درباره تفاوت فرهنگ‌سازی بین نخبگان و افراد عادی گفت: قطعا در فرهنگ‌سازی بین نخبگان با مشکلات بیشتری مواجه می‌شویم؛ چراکه آنها عالمند و باید قانع شوند. ولی اگر بتوانیم آنان را در خصوص اهمیت این مهم قانع کنیم گام مهمی در راستای فرهنگسازی در این حوزه برداشته خواهد شد؛ چراکه این افراد نیز جامعه تحت پوشش خود را با اهمیت این موضوع آشنا کرده و به ترویج این فرهنگ کمک خواهند کرد.
وی با بیان اینکه اگر مباحث مطرح شده در این خصوص علمی باشد قانع کردن افراد سخت نخواهد بود، افزود: اگر با توجه به مقام و موقعیت هر فرد با او صحبت شود قانع کردن وی بسیار آسان خواهد بود، اما اگر در این خصوص به اصرار بدون توضیح اکتفا شود مثمرثمر نخواهد بود.
اسلامی گفت: در میان هنرمندان و ورزشکاران هم می‌توانیم الگوهایی پیدا کنیم که مصداق خانواده‌ مستحکم هستند و در راستای سیاست فرزندآوری سالم گام برمی‌دارند.
منبع: ایسنا

 

نوشتن نظر
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید