جهت پيوستن به كانال رسمي تلگرام كيك كنيد

از تکان دادن شدید نوزاد بی قرار و ناآرام خودداری کنید


دکتر صدیقه امینی رنجبر گفت : از تکان دادن شدید نوزادان پرهیز کنید؛ چراکه عروق مغز کودکان نازک است و حرکات آرام بخش افقی می‌تواند در آرام کردن نوزاد بیقرار موثر باشد.

این عضو هیات علمی و فوق تخصص گوارش کودکان در مورد این که آیا ممکن است کولیک نوزادان با بیماری‌های دیگری اشتباه گرفته شود؟ توضیح داد: به دلیل اینکه در این سن کودکان قدرت بیان ندارند و نمی‌توانند مشکلات‌شان را بیان کنند، از این موضوع بیشتر به بی قراری تعبیر می‌شود.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که با کولیک کودکان اشتباه گرفته می‌شود و با دل درد همراه است، آلرژی‌های گوارشی و عفونت‌های ادراری است. گاهی اوقات تنگی لباس کودک یا حتی کش‌های جوراب نوزاد ممکن است باعث درد در نوزاد و بیقراری او شود.

دکتر امینی رنجبر افزود: آنچه در کولیک شیرخوارگی موثر است، حرکات گهواره‌ای است که برای بچه استفاده می‌کنند و توصیه می‌کنم از گهواره برای آرام کردن نوزاد استفاده کنند؛ چرا که حرکات افقی گهواره برای نوزاد آرام بخش است و معمولا مشکلات بچه‌ها کمتر می‌شود. از طرفی باید از بالا انداختن کودکان و تکان دادن شدید آنها پرهیز شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: برای درمان کولیک نوزادان مادر را از خوردن مواد غذایی محروم نمی‌کنیم، زیرا مادری که نوزاد خود را شیر می‌دهد باید از هرگونه مواد غذایی تغذیه شود تا اینکه بتواند شیر دهی موفقی داشته باشد؛ مگر اینکه مادر بر اساس تجربه خودش اطلاع پیدا کند که چه چیز برای نوزادش مشکل ایجاد می‌کند.

وی گفت: شیوه نگهداری شیرخوار پس از تغذیه می‌تواند شیرخوار را در تسکین دردهای کولیکی کمک کند؛ زمانی که بچه را به شکم می‌خوابانید دفع گاز کودک بهتر صورت می‌گیرد؛ بنابراین آروغ زدن هم بهتر انجام می‌شود و فشار شکم را کاهش می‌دهد.
امینی رنجبر با تاکید بر اینکه علت اصلی بیقراری و دل درد در نوزاد باید بررسی شود، گفت: مادران باید اضطراب و نگرانی خود را کنار بگذارند؛ چراکه هر مادری که اضطراب داشته باشد معمولا بچه‌های آنها از نظر تنش دچار مشکل هستند و بیشتر گریه می‌کنند.

منبع: ایسنا

 

نوشتن نظر
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید