جهت پيوستن به كانال رسمي تلگرام كيك كنيد

فرآيند عضويت در بانك خون بند ناف و هزينه هاي مربوطه

ثبت‌ نام الکترونیکی بانك خون بند ناف رویان ورود به حساب كاربري ( اعضاي رويان قبل از تاريخ 1393/11/18) ورود به حساب كاربري ( اعضاي رويان بعد از تاريخ 1393/11/18)

 

 در حال حاضر مرحله اول انجام آزمايشات مادر در ماه نهم بارداري، مرحله دوم واريز وجه قرارداد بعد از تاييد آزمايشات توسط پذيرش، مرحله سوم عقد قرارداد و دريافت كيت خونگيري توسط والدين، مرحله چهارم جمع‌آوري نمونه، مرحله پنجم تحويل نمونه جمع‌آوري شده به بانك خون بند ناف، مرحله ششم پردازش سلولي و هزينه نمونه و مرحله هفتم صدور كارت فريز است و در نهايت بعد از مراحل عقد قرارداد و تولد نوزاد نيز هر ساله بنا به درخواست خانواده ها شارژ سالانه پرداخت و قرارداد تمديد مي ‌شود. مدت اين قرارداد 20 ساله است و در صورتي که اين سلول‌ها پس از 20 سال حفظ شود و خانواده تمايل به تمديد قرارداد داشته باشد، اين امر صورت مي‌گيرد.

مدارک لازم جهت قرارداد

 • پرسشنامه تکميلي اطلاعات عضويت در بانک خون بند ناف رويان
 • تعهد اعلام بیماریهای عفونی توسط متقاضی
 • فرم درخواست عضویت در بانک خون بند ناف رویان
 • فرم رضایت نامه ثبت HLA در بانک اطلاعاتی و امکان جستجوی اولیه
 • فرم عقد قرارداد با بانک خون بندناف رویان-دفاتر استان ها
 • فرم عقد قرارداد بانک خون بندناف رویان- تهران
 • فرم وضعیت سلامت کودک
 • مدارک مربوط به عقد قرارداد
 • نمونه متن وکالتنامه برای انجام عقد قرارداد

 

HLA چیست ؟
HLA يا آنتي ژن گلبول سفيد انساني نشانگرهائي هستند كه بر روي اكثر سلول هاي بدن فرد وجود دارند. سيستم ايمني بدن با استفاده از اين نشانگر مي تواند تشخيص دهند كدام سلول به بدن فرد تعلق دارد و كدام ندارد. مطابقت نزديك بين نشانگرهای HLA در فرد دهنده و گيرنده موجب كاهش خطر حمله سلولهاي ايمني فرد دهنده به شخص گيرنده و در نتيجه افزايش نتيجه پيوند خواهد شد.
به منظور كاهش عوارض جانبي ناشي از پيوند ، پزشكان سعي در استفاده از سلولهاي بنيادي سازگار با فرد گيرنده را دارند و اگر فردي نياز به انجام پيوند الوژنيك ( با استفاده از سلولهاي يك عضو خانوده يا فرد اهداء كننده ديگر غير خويشاوند) داشته باشد پزشك بايد در اولين اقدام نمونه خون فرد گيرنده را براي آزمايش HLA درخواست نمايد.
هر فرد نيمي از نشانگرهاي HLA را از پدر و نيمي را از مادر به ارث مي برد بنابراين شانس تطابق HLA با خواهر و برادر خود حدود 25 درصد مي باشد . با اين حال حدود 70% بيماراني كه نياز به پيوند دارند دهنده مناسب را در خانواده شان ندارند . بنابراين اگر فردي دهنده نداشته باشد بايد به دنبال استفاده از نمونه فرد غير خويشاوند و يا واحدهاي خون بندناف سايرين باشد .

 

مرحله اول : انجام آزمایشات مادر در ماه نهم بارداری
به منظور اطمینان از سلامت مادر بر اساس استاندارد جهانی FACT-NETCORD آزمایشات زیر باید قبل از عقد قرارداد (پس از اتمام 36 هفته) انجام شود .

 

ردیف آزمایش های درخواستی
1 (VDRL (RPR
2 HBsAg
3 HBsAb
4 HCVAb
5 HBcAb
6 (CMV(IgM
7 (CMV(IgG
8 (HIV(I/II
9 (HTLV (I/II

 

مرحله دوم : واریز وجه بعد از تائید آزمایشات توسط کارشناسان واحد پذیرش 

 

 • هزینه نگهداری نمونه خون بند ناف در شهر تهران 

 

 • هزینه عقد قرارداد بدون درخواست انجام آزمایش HLA واریز به حساب شرکت ۲۰۰۰,۰۰۰ریال
 • هزینه عقد قرارداد با درخواست انجام آزمایش HLA واریز به حساب شرکت ۲۴,۲۰۰,۰۰۰ ریال

 

 • هزینه نگهداری نمونه خون بند ناف در شهر های دارای دفاتر نمایندگی

 

 • هزینه عقد قرارداد بدون درخواست انجام آزمایش HLA واریز به حساب شرکت ۱۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال
 • هزینه عقد قرارداد با درخواست انجام آزمایش HLA واریز به حساب شرکت ۰۰۰, ۰۰۰, ۲۲ ریال
 • حق الزحمه دفتر نمایندگی مبلغ ۲.۲۰۰.۰۰۰ ریال می باشد که از سوی دفتر نمایندگی دریافت می شود.

 

فسخ قرارداد:

در صورت فسخ قرارداد به دلیل حجم و کانت پایین مبلغ ۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال فقط از قراردادهای تهران کسر و الباقی هزینه عودت می‌گردد. بنابراین در شهرستان‌ها بابت فسخ قرارداد مبلغی بجز حق دفتر نمایندگی از مشتری کسر نخواهد شد.

 

 • هزینه شارژ سالانه: 

از سال دوم مبلغ یک میلیون و یکصد و شصت و یک هزار ریال (۱.۱۶۱.۰۰۰ ریال) با احتساب نه درصد مالیات بر ارزش افزوده هزینه شارژ سالیانه و نگهداری نمونه خون بندناف در بانک خون بندناف رویان می باشد که از خانواده دریافت خواهد شد.

امکان پرداخت شارژ ۵ ساله و ۱۰ ساله: 
از ابتدای سال ۱۳۹۵ امکان پرداخت شارژ سالیانه به صورت ۵ ساله و ۱۰ ساله جهت اعضای محترم بانک خون بندناف رویان فراهم شده است که به شرح ذیل اعلام می شود:

 
 • هزینه نگهداری پنج سال : ۴.۶۴۲.۰۰۰ ریال
 • هزینه نگهداری ده سال : ۸.۹۹۵.۰۰۰ ریال

 

شماره حساب هاي شرکت فناوری بن یاخته های رویان

 

تمديد الكترونيكي قراداد ساليانه اعضا بانك خون بند ناف رویان :

 

ورود به حساب كاربري ( اعضاي رويان قبل از تاريخ 1393/11/18) 

 

ورود به حساب كاربري ( اعضاي رويان بعد از تاريخ 1393/11/18) 

 

مرحله سوم : عقد قرارداد و دریافت کیت خونگیری
مدارک مورد نیاز جهت عقد قرارداد عبارتند از :

 • اصل فیش پرداخت هزینه و دو کپی از آن
 • کپی شناسنامه زوجین صفحات اول و دوم
 • کپی کارت ملی پدر و مادر
 • نتایج آزمایشات مادر

بعد از عقد قرارداد که توسط پدر انجام می شود کیت خونگیری تحویل داده شده و توضیحات لازم توسط پذیرش در خصوص نحوه هماهنگی با کارشناس خونگیری و آماده سازی کیت ارائه می گردد.

 

مرحله چهارم : جمع آوری خون بندناف
فرآیند جمع آوری خون بند ناف بصورت کاملاً استریل ، بدون درد و بدون تداخل در روند زایمان مادر صورت می گیرد . خونگیری می تواند به صورت داخل رحمی و یا خارج رحمی (بعد از زايمان و قبل از خروج جفت و يا بعد از زايمان و پس از خروج جفت) انجام شود. براي انجام اين كار در هر ۲ روش پس از استريل كردن بند‌ناف توسط پنبه آغشته به الكل و بتادين، بند‌ناف توسط يك سرسوزن كه در انتهاي كيسه‌هاي خون‌گيري تعبيه شده است، سوراخ شده و خون موجود در بند‌ناف و جفت به كيسه خون انتقال مي‌يابد. تحقيقات نشان داده است كه در روش خون‌گيري قبل از خروج جفت ميزان حجم خون و سلول‌هاي بنيادي، بالاترين ميزان را در مقايسه با زماني كه خون‌گيري پس از خروج جفت انجام مي‌شود، را دارند. به هرحال انجام هريك از اين مراحل با توجه شرايط موجود در اتاق عمل و روند زايمان صورت مي‌گيرد كه در هر دو صورت هیچگونه آسیبی به مادر یا نوزاد وارد نمی شود .
حجم خون جمع آوری شده می تواند بین 60 تا 200 سی سی باشد که این فرآیند کمتر از 5 دقیقه بطول می انجامد .

 

مرحله پنجم: انتقال نمونه به بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان
پس از جمع آوری خون بند ناف، کیسه خون طبق دستورالعمل ارائه شده درون فلاسک قرارگرفته و حداکثر طی 24 ساعت و با حفظ دمای حدود چهار تا پانزده درجه سانتیگراد به بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان منتقل می شود .

 

مرحله ششم: پردازش سلولی و فریز سلول های بنیادی خون بندناف
نمونه دریافت شده ابتدا از نظر حجم و تعداد سلول مورد بررسی قرار گرفته، اگر حجم آن حداقل 50 سی سی و تعداد سلول آن حداقل 600 میلیون باشد وارد آزمایشگاه پردازش سلولی می شود در غیر اینصورت با اطلاع به خانواده قرارداد فسخ شده و طبق قرارداد هزینه عودت می گردد. بر روی نمونه هایی که حداقل شرایط استاندارد را دارند بررسی آزمایشات میکروبی و ویروسی و *HLA و سنجش کلنی و فلوسایتومتری انجام شده و نهایتاً در شرایط دمایی 196- درجه سانتیگراد در تانکهای مخصوص نگهداری نمونه و برای مدت طولانی نگهداری می شود. نمونه فریز شده فقط یک بار جهت پیوند مورد استفاده قرار می گیرد .

 

مرحله هفتم : صدور کارت فریز اعضاء بانک سلول های بنیادی خون بندناف
صدور کارت فریز منوط به دریافت کپی شناسنامه نوزاد و فرم سلامت کودک می باشد که پس از طی این مرحله نمونه از تانک قرنطینه به تانک دائمی منتقل می شود .

 

مرحله هشتم: تمدید قرارداد سالیانه
خانواده پس از اتمام قرارداد در سال اول می تواند قرارداد خود با بانک سلول های بنیادی خون بند ناف را با پرداخت شارژ سالیانه در سال های بعد تمدید نماید. لذا در صورت عدم پرداخت شارژ سالیانه این شرکت مسئولیتی در قبال نگهداری نمونه نخواهد داشت .
توجه : از آنجا که سلامت نمونه ها قبل از انجام فريز و نگهداري حائز اهميت مي باشد آزمايش های زير بر روي هر نمونه قبل از انجماد صورت مي گيرد:

 • آزمايشهای کنترل آلودگي هاي ويروسي(سرولو‍‍ژي): شامل CMV IgG/IgM و HBS Ab/Ag و HIV I/II و HTLV I/II وAnti HBC و و HBC به روش PCR
 • آزمايشهای ميکروبي: شامل تست هاي هوازي و بي هوازي
 • تعيين تعداد سلول ها و درصد سلول هاي زنده در نمونه
 • تعيين درصد و تعداد سلول هاي بنيادي (CD34+ CD45-) در هر نمونه توسط فلوسيتومتري
 • بررسي عملکرد سلول هاي بنيادي خون بند ناف توسط روش سنجش کلني
 • تعيين HLA به درخواست والدين هر نمونه