جهت پيوستن به كانال رسمي تلگرام كيك كنيد

هشدارهای علایم سرطان در کودکان

والدین ایرانی، اغلب نسبت به کوچکترین تغییر در کودکانشان حساس هستند، تا جایی که گاهی به افراط هم می رسد.اما با توجه به افزایش تعداد والدینی که هر دو شاغل هستند و زمان کمتری را در کنار کودک خود سپری می کنند، ممکن است برخی مواقع علایم هشدار نادیده بماند.
هشدارهای ذکر شده، همواره به معنای وجود سرطان نیست، چنانچه در بیشتر موارد،  نتیجه بیماری های خفیف تر است، اما بهتر است نسبت به موارد بی توجه نبود و با پزشک مشورت نمود.

  •  لکه سفید در داخل حدقه چشم، نابینایی ناگهانی، دو بینی ناگهانی، تورم همراه با قرمزی کره چشم

یک لکه سفید نقره فام ، که در نور کم محیط ، به صورت برق زدن ، نمایان می شود. یا اینکه خیلی تصادفی حین عکاسی از کودک ، تشخیص داده می شود. توصیه می شود حداقل ماهی یک بار از کودک در اتاقی با نور ملایم عکس گرفته شود.
در صورت مشاهده لکه، می بایست چندین عکس از زوایای مختلف گرفته شود. اگر باز هم لکه مشاهده شد، باید در اسرع وقت به پزشک کودک مراجعه نمود. سایر وضعیت های مشکوک در چشم عبارتند از : دوبینی (لوچی) که به صورت ناگهانی شروع شود، نابینایی ناگهانی ، تورم و قرمزی کره چشم .
 

  •  برجستگی در شکم، لگن، سر و گردن، بیضه ها (در پسر بچه ها) و غدد

نباید نسبت به هیچ توده و برآمدگی در بدن کودک بی تفاوت بود و حتما در صورت مشاهده موارد ذکر شده باید با پزشک مشورت نمود. بهترین زمان برای بررسی طبیعی بودن اندام ها، زمان حمام کردن کودک است. البته در بسیاری از بیماری های عفونی هم غدد لنفاوی دچار برجستگی می شوند و تنها ۱ مورد از هر ۱۰۰۰ مورد، ممکن است سرطان باشد.

  •  تب بی دلیل و طولانی بیش از ۲ هفته

کودکی که طی ۲ هفته با تب مداوم مواجه است و هیچ تشخیص قطعی داده نشده و آنتی بیوتیک ها تب را بر طرف نکرده اند ، نیاز به بررسی بیشتر دارد. اغلب آزمایش CBC می تواند به تشخیص کمک نماید.

  • کاهش وزن غیر طبیعی

کاهش وزن کودک، جدای از در نظر گرفتن این که کودک بی اشتها باشد یا خیر، همواره یک هشدار محسوب می شود، و باید تحت بررسی قرار بگیرد.

  • کبودی خودبخودی و بی دلیل و مکرر پوست

کبودی و خونمردگی در پوست بدون این که ضربه و آسیب فیزیکی به بدن کودک وارد شده باشد ، نیاز به بررسی اورژانسی دارد. گاهی مشکلات انعقادی به صورت خون دماغ نیز بروز می کند.

  • عدم توانایی در اجابت مزاج یا مدفوع خونی

اگر کودک در اجابت مزاج مشکلی دارد باید با پزشک مشورت شود تا علائم و شرایط  کودک بررسی شود.

  • درد

درد در سر، پشت، اندام ها که بیش از ۷ روز طول بکشد، یک هشدار محسوب می شود.

  • استفراغ با یا بدون تهوع


منبع : سلامت نیوز

نوشتن نظر
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید